Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Bilim, Teknoloji, Kültür ve Sanat Festivali (AKÜFEST) açılışı, AKÜ öğrencileri, personeli ve Afyonkarahisar halkının katıldığı  kortej yürüyüşü ve Zafer kent meydanında düzenlenen açış töreni ile başladı.

İmaret Camisinden başlayan yürüyüş ve törene; Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şuayıp Özdemir, Prof. Dr. Murat Peker, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürü Şerife Münire Burcu, Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın,  İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır ile birlikte AKÜ yöneticileri, personeli ve öğrenciler katıldı.

Törenin açış konuşmasını yapan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AKÜFEST’in daha önceki yıllarda bahar şenliği olarak düzenlediğini ama zaman içerisinde bilim, teknoloji, kültür ve sanat festivaline dönüşerek devam ettiğini belirtti. Karakaş, “AKÜFEST, 2020 yılında planladığımız, ancak pandemi nedeniyle 2 yıldır gerçekleştiremediğimiz bir etkinliğimiz. AKÜFEST süresince konferanslar, paneller, akademik birimlerimiz, kulüp ve topluluklarımızda görev alan öğrencilerimiz tarafından geliştirilen ürünlerin yer alacağı sergiler, sanatsal, kültürel ve sportif etkinliklerin yanı sıra konserler de gerçekleştirilecek. Bugünkü programımız AKÜFEST için hem bir açılış hem de bir duyuru niteliğinde. Daha önceki yıllarda da benzer biçimde bu etkinliğimizi şehir merkezimizden başlatıyorduk. Bugün de yağmur altında bir yürüyüş gerçekleştirdik. Yani ‘beraber ıslandık yağan yağmurda’ diyebileceğimiz bir hikayemiz oluştu” diye konuştu.

“Belediye Başkanımıza Katkılarından Dolayı Teşekkür Ederim”

Gelecek yıllarda AKÜFEST’in bilim, teknoloji, kültür, sanat ve spor kısmını daha da güçlendirerek devam ettireceklerini belirten Karakaş,  “Üniversiteler bilgi aktaran kurumlar olmalarının yanı sıra, aynı zamanda öğrencilerini ve toplumu sosyal ve kültürel açıdan geliştiren kurumlardır. Üniversiteler; ülkelerin, toplumların, şehirlerin dönüştürücü ve değiştirici mekanizmalarıdır. Bu anlamda etkinliğimizi hem bilim hem teknoloji hem de kültür-sanat ve eğlence konsepti ile planladık. Bu anlamda AKÜFEST’in hayata geçirilmesinde emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma ve öğrencilerime teşekkür ediyorum. Aynı zamanda bu etkinliğin gerçekleşmesinde bize çok önemli desteklerde bulunan Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek Beyefendiye de ayrıca teşekkür etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

2022 yılının Büyük Taarruz Zaferinin 100.  yılı, AKÜ’nün ise üniversite olarak kuruluşunun 30. yılı olduğunu dile getiren Karakaş, “Aslında üniversitemizin ilk tohumları 1974 yılında atılmıştı. Bu açıdan bakıldığında 48. yıldayız.  Ancak üniversite olarak 1992 yılında kurulduğumuz için biz onu esas alıp bu sene 30. yıl kutlamalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu etkinliğimizi de hem zaferin 100. yılı hem de üniversitemizin kuruluşunun 30. yılı anısına gerçekleştirmiş oluyoruz. Bu festivalin verimli geçmesini diliyorum. Öğrencilerimizin bilimsel, sosyal ve kültürel anlamda hem birikimlerini artıracak hem de eğlenebilecekleri bir ortama dönüşmesini arzuluyorum” dedi.

AKÜFEST’in ilk gün programı, Spor Bilimleri Fakültesi halk oyunları gösterisi, Devlet Konservatuvarı müzik dinletisi ve Kent Meydanından başlayıp Ahmet Necdet Sezer Kampüsünde sona eren bisiklet ve motosiklet turu etkinliği ile sona erdi.

AKÜFEST, 24-26 Mayıs 2022 tarihleri arasında Ahmet Necdet Sezer Kampüsünde bilimden sanata, spordan eğlenceye kadar pek çok programın yer aldığı etkinliklerle devam edecek.

Afyon Kocatepe Üniversitesinin (AKÜ) üniversite olarak kuruluşunun 30. yılında düzenlenen Bilim, Teknoloji, Kültür ve Sanat Festivalinin (AKÜFEST)  açılış töreni, Ahmet Necdet Sezer Kampüsü Barış Manço Şölen Alanında düzenlenen etkinliklerle gerçekleştirildi.

Barış Manço Şölen Alanında düzenlenen törene; AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Afyonkarahisar Barosu Başkanı Turgay Şahin, Afyonkarahisar Vali Yardımcıları Dr. Mehmet Boztepe, Nurullah Kaya, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Dündar, AKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şuayıp Özdemir, Prof. Dr. Murat Peker ve Prof. Dr. Yılmaz Yalçın, İl Jandarma Komutanı Albay Yılmaz Kırgel, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır ile birlikte AKÜ yöneticileri, personeli ve öğrenciler katıldı.

“AKÜ, Türkiye’nin köklü üniversiteleri arasında olma yolunda”

AKÜ Spor Bilimleri Fakültesi halk oyunları gösterisi ve Devlet Konservatuvarı müzik dinletisinin ardından program açış konuşmalarıyla devam etti. Törende ilk konuşmayı yapan Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe, kuruluşunun 30. yılı olan AKÜ’nün Türkiye’nin köklü üniversitelerinden biri olma yolunda hızla ilerlediğini belirtti. Boztepe, yaşanan küresel salgın nedeniyle öğrencilerin üniversite kampüslerinden uzak kalmasının ardından AKÜFEST ile önemli bir sosyal etkinlikle buluştuklarını kaydetti. Boztepe, “Öğrencilerin içlerinde kalan sosyal etkinlik arzusunun bu vesile ile dışa yansımasına imkân veren festival organizasyonunda görev alan tüm öğrencilerimizi, öğretim elemanlarımızı tebrik ediyorum. Hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

“AKÜFEST, daha coşkulu bir şekilde organize edildi”

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ise AKÜFEST’in yönetime geldikten sonra hayata geçirmek istedikleri önemli programlardan birisi olduğunu söyledi. Karakaş, “Fakat pandemi, bu organizasyonun gerçekleşmesini engelledi. Üniversitemizde daha önceki yıllarda bahar şenliği adıyla gerçekleştirilen bu organizasyon aslında çeşitli nedenlerle de pandemi öncesinde de gerçekleştirilememişti. Uzun süredir de üniversitemizde bir festival ortamı oluşmamıştı. Bu vesile ile pandemi sonrası yaşadığımız bu süreçte hem Büyük Taarruz’un 100. yılı hem de üniversitemizin kuruluşunun 30. yılı kutlamalarının sürece dahil olmasıyla birlikte AKÜFEST daha coşkulu bir şekilde organize edildi. İnşallah coşkulu bir şekilde de hayata geçirilecek” dedi.

 “Dolu dolu bir festival gerçekleşecek”

AKÜFEST programı hakkında bilgiler veren Karakaş, “AKÜFEST 3 gün sürecek. AKÜFEST’i, 23 Mayıs’ta gerçekleştirdiğimiz kortej yürüyüşü ile birlikte şehir meydanında başlatarak halkımıza duyurmuş olduk. 3 gün sürecek olan AKÜFEST’te hem ilçelerimizde hem de merkez kampüsümüzde pek çok salonumuzda düzenlenecek panel ve konferanslar, öğrencilerimizin teknolojik buluşlarının ve çalışmalarının sergileneceği stantlar, aynı şekilde kültürel ve sanatsal faaliyetler yoğun bir şekilde ortaya konulacak ve konserler gerçekleşecek. Dolayısıyla dolu dolu bir festival yaşanacak” ifadelerini kullandı.

 “Eğitimi sadece dersliklerde verilen bilgi olarak sınırlamadık”

AKÜ yönetimi olarak öğrenci merkezli ve kalite odaklı eğitim anlayışını benimsediklerini belirten Karakaş, şunları söyledi.

“Bu bağlamda eğitimi sadece dersliklerde verilen bilgi olarak sınırlamadık. Aynı zamanda laboratuvarlarda, atölyelerde, konferans salonlarında ve meydanlarda gerçekleştirilecek sosyal ve kültürel faaliyetlerin de dahil olması ile birlikte öğrenci merkezli ve kalite odaklı bir anlayışı hayata geçirebileceğimizi düşündük. Bunu da gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Pandemi sonrasında bütün salonlarımızda özellikle ikinci dönem itibariyle yoğun bir şekilde paneller, konferanslar, sempozyumlar, ulusal ve uluslararası düzeyde kongreler gerçekleşiyor. Gerçekleşmeye de devam edecek. Teknoloji alanında da faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Atölyeler kurduk, öğrencilerimiz TEKNOFEST yarışlarına katılıyorlar. Bu sene 13 takımımız TEKNOFEST’te yarışma hakkı kazandı ve şu anda atölyelerde çalışıyorlar. Bu sene ekiplerimizden önemli başarılar bekliyoruz. Aynı şekilde şehir merkezinde yeniden restore ettiğimiz M. Rıza Çerçel Kültür ve Sanat Merkezimizde sanatsal faaliyetler yoğun bir şekilde devam ediyor. Çok sayıda sergi açıldı ve açılmaya da devam edecek. Kültürel ve sosyal faaliyetlerimiz özellikle Valiliğimiz, Belediye Başkanlığımız ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere şehirle kurduğumuz etkili iletişim ve iş birliği sayesinde yoğun bir şekilde gerçekleştiriliyor. Üniversite Yönetimi olarak tüm bu faaliyetlere elimizden geldiği ölçüde destek vermeye gayret ediyoruz.”

 Farklı alanlarda AKÜ’yü temsil ederek başarılı olan öğrenciler ödüllendirildi

Konuşmaların ardından AKÜ ödül komisyonu tarafından yapılan değerlendirme neticesinde Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi Abdülkadir Demircan’a, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi Fatih Bozkurt’a, Mühendislik Fakültesi öğrencisi Ferdi Yabansu’ya ve Teknoloji Fakültesi öğrencisi Ömer Talha Boyacıoğlu’na Rektör Prof. Dr. Mehmet Karakaş ile Vali Yardımcıları, protokol tarafından öğrenci temsil ve başarı ödülleri verildi.

Spor Oyunlarında bireysel ve takım sponsorlarında dereceye girenlere kupa ve madalyaları takdim edildi

 AKÜ 2022 Takım Spor Oyunlarında dereceye giren; basketbol kadınlar kategorisi birincisi Afyon Meslek Yüksekokuluna, basketbol erkekler kategorisinde; birinci Mühendislik Fakültesine, ikinci Hukuk Fakültesine, üçüncü Veteriner Fakültesine, futbol kategorisinde; birinci Teknoloji Fakültesine, ikinci Veteriner Fakültesine, üçüncü Fen Edebiyat Fakültesine, voleybol kadınlar kategorisinde; birinci İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine, ikinci Hukuk Fakültesine, üçüncü Bayat Meslek Yüksekokuluna, voleybol erkekler kategorisinde ise; birinci Afyon Meslek Yüksekokuluna, ikinci İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine, üçüncü Mühendislik Fakültesine madalyaları ve kupaları protokol mensuplarınca takdim edildi.

AKÜ 2022 Bireysel Spor Oyunlarında ise badminton kadınlar kategorisinde; birinci Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi İlayda Ertuğrul’a, ikinci Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi Esra Özver’e, üçüncü Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi Gamze Gümüş’e, badminton erkekler kategorisinde; birinci Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi Hakan Çakal’a, ikinci Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi Fikret Akkuş’a, üçüncü Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi Aziz Uysal’a, badminton karışık kategoride; birinci Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri Hakan Çakal ve Esra Özver’e, ikinci Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri Muhammed Tukul ve İlayda Ertuğrul’a, üçüncü Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri Fikret Akkuş ve Hatice Kübra Karğın’a, masa tenisi erkekler kategorisinde; birinci Veteriner Fakültesi öğrencisi Melih Burak Kibar’a, ikinci Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi Ömer Yüksek’e, üçüncü Veteriner Fakültesi öğrencisi Nevzat Alper Yılmaz’a,  satranç kategorisinde ise; birinci Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi Selim Kurtli, ikinci Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi Batuhan Şakar’a, üçüncü Hukuk Fakültesi öğrencisi Mehmet Uğur Esmer’e madalyaları protokol üyeleri tarafından verildi.

AKÜFEST’in ilk gün  programı Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı serginin protokol mensuplarınca açılmasının ardından, AKÜFEST’e katılan fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulları ile öğrenci kulüp ve toplulukları ile paydaş kurum ve kuruluşların stantlarının gezilmesi ve devamında gerçekleştirilen “Afyon Kocatepe Üniversitesi öğrencilerinin TEKNOFEST yolculuğu” başlıklı panel ile devam etti. AKÜFEST 25 ve 26 Mayıs 2022 tarihlerindeki bilimsel, kültürel ve sanatsal etkinlikler ve konserlerle devam edecek.

AKÜFEST Mavi Gri Konseri ile Sona Erdi

Zafer Kent Meydanından başlayıp 3 gün boyunca Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Ahmet Necdet Sezer Kampüsünde devam eden Bilim, Teknoloji, Kültür ve Sanat Festivali (AKÜFEST) Mavi Gri konseri ile sona erdi.

Barış Manço Şölen alanında gerçekleştirilen, öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konsere; Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Peker, Genel Sekreter İhsan Ceran ile birlikte AKÜ personeli, öğrenciler ve Afyonkarahisar halkı katıldı.

“AKÜFEST gelecek yıllarda daha iyi ve güzel olacak”

Konserde bir konuşma yapan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, uzun bir aradan sonra konser alanında öğrencilerle birlikte AKÜFEST’i gerçekleştirdiklerini söyledi. Karakaş, “Yaklaşık 10 yıldır bu alanda böyle bir kalabalık olmamıştı. Biz 2020 yılında bu organizasyonu yapacaktık ama hepimizin bildiği pandemi araya girdi ve 2 yıldır gerçekleştiremedik. 3 gündür dolu dolu gerçekleşen festivalimizin gelecek yıllarda nasıl daha iyi olması gerektiği konusunda da notlar alıyoruz ve öğrencilerimizden gelen önerileri dinliyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllara daha dolu dolu geçen, faydalı ve etkin, sizleri eğlendiren festivaller düzenlemek bize nasip olur. Bu festivalin ve organizasyonun gerçekleşmesinde emeği olanlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Afyonkarahisar Belediyesi AKÜ öğrencilerinin yanında”

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ise AKÜ’deki kulüp ve topluluk başkanları ile bir toplantı yaptıklarını ifade etti.  Zeybek, “Bizden, konser talepleri oldu. Bizim yanımızda durur musunuz? Etkinliklerde destek olur musunuz diye sordular. Bizde her türlü etkinlikte sizin yanınızdayız, sizi mahcup etmeyeceğiz diye söz verdik. Gençlik Festivali yapalım diye hocalarımızla bir karar almıştık. Finaller öncesi sizlere moral motivasyon olsun diye. Sizler Mavi Gri grubunu talep ettiniz biz de getirdik sizlerle buluşturduk” dedi.

Konser, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ın, Mavi Gri Müzik Grubu üyelerine çiçek takdim etmesi ve AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ın AKÜFEST’e katkılarından dolayı Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e plaket takdiminden sonra coşkuyla devam etti.

28 Eylül 2023, Perşembe 321 kez görüntülendi